Washington Thoroughbred Foundation

Equine Art 2014

Presented by the
Washington Thoroughbred Foundation,
Washington Thoroughbred Breeders & Owners Association
and Emerald Downs

~ PROSPECTUS for EQUINE ART 2017 ~

2016 Award Winners

The Race,
by Tim Bradley
Stanley A. Gillman Memorial
Best in Show Award

 

Tri Triptych Perfecta,
by Ginger Reddington
Morrie and Joan Alhadeff
Purchase Award

 

Muckleshoot Gold Cup Indian
Relay Racing 2016,
by John Loftus
Angie Crockett Memorial
Purchase Award
in Celebration of
Emerald Downs' 20th
Anniversary

 

Herd at Broken Basin,
by M. Schossow Schumaker
Angie Crockett Memorial Purchase Award
in Celebration of
Emerald Downs' 20th
Anniversary

 

Ready for a Race,
by George Hineman
Pat Hallowell Memorial
PUblication Award

 


World Traveler,
by Mindy Z. Colton
Equine Art Purse Trophy
Purchase Award in memory
of Vivian F. McMurry


Petrolena,
by Patricia Doyle
Equine Art Committee
Poster Award


Caballo Bailador,
by Heather Sacha
Equine Art Committee
Poster Award and
A-One Ornamental Iron Works Inc. (Gordy Jarnig & Connie LaBrie) Award for Digital


Crow Hop,
by Caroline Sumpter
Equine Art Committee
Poster Award and
Oak Crest Farm
(Jack & Theresa Hodge)
Award for Sculpture


Fantasy Race,
by Diane Frederick
People's Choice Award and
David L. Parks Memorial
Award for Objet d'Art


Emerald Downs Paddock,
by Nina Mikhailenko
The Campbell Award for Oil


We're Still Here With You,
by Sandra Aleman
Dr. Donald & Beverly Turner
and Phil & Sarah Saitta
Award for Acrylic


Prospect,
by Susan M. Payne
Vivian F. McMurry Memorial Award for Watercolor


The Race Is On!,
by Janette Stiles
Doctor Pav Award
for Mixed Media


Beyond Presence,
by Jayne Wozow
Jean G. Barclay Memorial Award for Pastel and Drawing


Dawn Round Up,
by Tim Bradley
Makors Finale
Award for Photography
in memory of
Duane Hamamura


Illuminated Shadows,
by Erin Moine
El Dorado Farms Intermediate Division Award (13-18 years)


Melancholy,
by Xialeemar Manuel
Griffin Place Pre-teen
Division Award (8-12 years)


Riding Cinnamon,
by Camryn Duty
Griffin Place Children's
Division Award (7 and under)


Stanley A. Gillman Memorial Best in Show Award
Award Artist Title Prize
  Tim Bradley The Race $500
Morrie & Joan Alhadeff Purchase Award
  Ginger Reddington Tri Triptych Perfecta $850
Angie Crockett Memorial Purchase Award
in Celebration of Emerald Downs' 20th Anniversary
  John Loftus Muckleshoot Gold Cup Indian Relay Racing 2016 $300
  M. Schossow Schumaker Herd at Broken Basin $375
Pat Hallowell Memorial Publication Award
  George Hineman Ready for a Race $500
plus
publication
on a future
cover
Equine Art Purse Trophy Purchase Award
in memory of Vivian F. McMurry
  Mindy Z. Colton World Traveler $495
Equine Art Committee Poster Award
for publication on 2017 art show poster
  Patricia Doyle Petrolena $100
  Heather Sacha Caballo Bailador $100
  Caroline Sumpter Crow Hop $100
People's Choice Award
Voted on by those in attendance throughout the show
  Diane Frederick Fantasy Race Commemorative Ribbon

ADULT DIVISION

The Campbell Award for Oil

1st Place Nina Mikhailenko Emerald Downs Paddock $200
2nd Place Joan E. MacIntyre Washington Pastures $150
3rd Place Nina Mikhailenko The Winners - Rocco Bowen and Dr. Bruce $100
Honorable
Mention
Karen Leback Off We Go $50

Dr. Donald & Beverly Turner and Phil & Sarah Saitta Award for Acrylic

1st Place Sandra Aleman We’re still here with you ... We come when we hear your horn $200
2nd Place Janette Stiles Photo Booth Horses $150
3rd Place Iveta Felzenberg The Race $100
Honorable
Mention
Rosalie Thun Running in the Dust $50
Vivian F. McMurry Memorial Award for Watercolor
1st Place Susan M. Payne Prospect $200
2nd Place Karen Petrillose Taking a Break $150
3rd Place George Hineman Ready for a Race $100
Honorable
Mention
Chris Rankin Streamline $50
Doctor Pav Award for Mixed Media
1st Place Janette Stiles The Race is On! $200
2nd Place M. Schossow Schumaker Herd at Broken Basin $150
3rd Place Heidi Dage Flight $100
Honorable
Mention
Katie Cosgriff Curry My Little Pony $50
Jean G. Barclay Memorial Award for Pastel & Drawing
1st Place Jayne Wozow Beyond Presence $200
2nd Place Heidi Dage Turf Horse $150
3rd Place Kimberly Wales Glorious Pharaoh $100
Honorable
Mention
Lynda Dean Lindner Jockeys in Training $50
Oak Crest Farm (Jack & Theresa Hodge) Award for Sculpture
1st Place Caroline Sumpter Crow Hop $200
2nd Place Colleen R. Cotey Problem Child $150
3rd Place Caroline Sumpter Mother Horse $100
Honorable
Mention
Mindy Z. Colton Let's Play 2 $50
David L. Parks Memorial Award for Objet d'Art
1st Place Diane Frederick Fantasy Race $200
2nd Place Linda Eltel Pair of Winners $150
3rd Place Diane Frederick Window to the Soul $100
Honorable
Mention
Debbie Wolters Jade Warrior $50
Makors Finale Award for Photography
in memory of Duane Hamamura
1st Place Tim Bradley Dawn Round Up $200
2nd Place Heather Sacha Relay $150
3rd Place Ineke de Lange Friends $100
Honorable
Mention
Mike Larsen Tolt in the Land of Fire and Ice $50
A-One Ornamental Iron Works Inc. (Gordy Jarnig & Connie LaBrie)
Award for Digital Art
1st Place Heather Sacha Caballo Bailador $200
2nd Place John Loftus Muckleshoot Gold Cup Indian Relay Race 2016 $150
3rd Place Heather Sacha On Watch $100
Honorable
Mention
Ineke de Lange Duffy $50
El Dorado Farms Intermediate Division Award
(13 to 18 years)
1st Place Erin Moine Illuminated Shadows $100
2nd Place Henry Bader Triple Crown $75
3rd Place Austin Wolters Conformation $50
Honorable
Mention
Joshua Gerald Hitch'n Post $25
Griffin Place Pre-Teen Division Award (8 to 12 years)
1st Place Zialeemar Manuel Melancholy $50
2nd Place Joy Marie Presser Bell Rearing Rider $35
3rd Place BElla Gonzalez 8 Feet Off the Ground $20
Honorable
Mention

Michaela Allard, Ricky Cruz, Bella Gonzalez, Alexis Mozee, Winneka Obedoza, Lauren Pederson, Keira Pierce, Pauline Vasquez, Kailey Wolters

$5 ea.
Griffin Place Children's Division Award (7 years and under)
1st Place Camryn Duty Riding Cinnamon $50
2nd Place Marni Kraemer Standing Pretty $35
3rd Place Nedia Lynn Ryder Unicorn Rainbow $20
Honorable
Mention

Adeliah Curry, Aleksandra Klepach, Ella Kraemer,
Taylor Mozee

$5 ea.

Acknowledgments

Thank You to our Panel of Distinguished Judges:
Gary Faigin
Paul Heist
Kari Nanstad

2016 Poster Artists
Kari Nanstad
Allyson Radliff
Chris Rankin

Heartfelt Thanks to These Category ponsors:
Kenneth & Marleen Alhadeff and Michael & Marjorie Alhadeff
(Morrie & Joan Alhadeff)
Rozamund Barclay (Jean G. Barclay)
Don & Gretchen Campbell
Ron & Wanda Crockett (Angie Crockett)
Gerri Gillman (Stanley A. Gillman)
Terry & Mary Lou Griffin (Griffin Place)
Ron and Nina Hagen (El Dorado Farms)
Dr. A. L. (Bud) Hallowell & Darrelynn Hallowell (Pat Hallowell)
Jack & Theresa Hodge (Oak Crest Farm)
Gordy Jarnig & Connie LaBrie (A-One Ornamental Ironworks)
Karl & Darlyne Krieg (Makors Finale)
Pamela N. McMurry Larsen & Tim McMurry (Vivian F. McMurry)
Elaine Parks (David L. Parks)
Dr. Robert Pavalunas (Doctor Pav)
Phil & Sarah Saitta
Dr. Donald & Beverly Turner
14 Hands Winery & Chateau Ste. Michelle Winery
Washington Thoroughbred Breeders & Owners Association
Washington Thoroughbred Foundation

And special thanks to Emerald Downs for hosting
the judges’ luncheon and preview party

Art Show Committee
Jack Hodge, Co-chairperson
M. Anne Sweet, Co-chairperson
Don Campbell
Dagmar Galleitner-Steiner
Elaine Parks
Sarah Saitta
Karen Saxon
Susie Sharp
Nancy Smith
Tami Smith
Don & Beverly Turner
Ralph Vacca
Julia Wolters

About the Foundation   |   Industry Grants   |   RFE Scholarship   |   Equine Art Show   |   Ways to Support

 

Copyright © Washington Thoroughbred Foundation. All rights reserved.